VIDEO | 2 titluri europene într-o singură zi pentru gimnastele românce! Aur la sol și sărituri la competiția din Germania

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 14 august 2022, ora 16:05,
Bilanţul gimnastelor românce la Campionatul European pentru junioare de la Munchen este de 2 medalii de aur, 2 de argint și 2 de bronz

Gimnastele românce au cucerit, duminică, două medalii de aur şi două de bronz, în finalele pe aparate, la CE pentru junioare de la Munchen.

Amalia Puflea a urcat de două ori pe podium într-o singură zi

Sabrina Maneca-Voinea a luat aurul la sărituri, cu media de 13,250 p, după 12,900 la prima săritură şi 13,600 la a doua.

La rândul ei, Amalia Puflea a obţinut aurul la sol, cu 13,233 p, în timp ce Sabrina Maneca-Voinea a câştigat bronzul, cu 12,966 p, argintul revenind italiencei Viola Pierazzini, cu 13,200 p.

De asemenea, Puflea a cucerit bronzul și la bârnă, cu 12,400 p, iar Amalia Ghigoarţă a încheiat pe locul 6, cu 11,866 p. Ghigoarţă a fost ultima în finala de la paralele (11,900 p).

Bilanţul junioarelor este completat de medalia de argint în concursul pe echipe şi de argintul Amaliei Ghigoarţă, la individual compus.

În 2020, la CE de la Mersin (Turcia), România a luat aurul în toate probele la junioare, pe echipe, individual şi pe aparate (Ana Maria Bărbosu – cinci titluri, la individual compus şi pe aparate, Maria Ceplinschi a obţinut medalii de argint la individual şi sol, iar Andreea Preda a luat bronz la bârnă).