VIDEO | ”Remontada” roș-albastră! FCSB completează careul de ași al Cupei României!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 05 martie 2020, ora 19:29,
coman bucurie

FCSB s-a calificat în semifinalele Cupei României.

La Sibiu, formația roș-albastră a fost condusă de Hermannstadt, după ce Gabriel Debeljuh a deschis scorul în minutul 75.

Avantajul gazdelor a durat doar 9 minute. În minutul 84, Luchin a marcat în propria poartă, iar Florinel Coman a trimis-o pe FCSB în semifinalele Cupei României, după reușita din minutul 90.

Dinamo, Poli Iași, FCSB și Sepsi sunt cele 4 echipe calificate în semifinalele Cupei României.

———————————————————————————————-

Update 22.53: S-a încheiat partida! FCSB este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României.

Update 21.49: GOOOOOOOOOLLLLLLL FCSB! Florinel Coman o aduce pe vicecampioană în avantaj.

Update 21.42: GOL FCSB! Luchin trimite balonul în propria poartă.

Update 21.34: GOL Hermannstadt! Gabriel Debeliu deschide scorul cu o execuție impresionantă. Acesta saltă mingea peste Vlad, după ce e lăsat singur, față în față cu portarul de 20 de ani.

Update 21.31: Romario Pires vede cartonașul galben la doar 3 minute de la intrarea pe teren.

Update 21.28: Olaru șutează bine, cu piciorul stâng, dar mingea se duce pe lângă poartă

Update 21.24: Dumitriu șutează puternic, pe jos, dar Miron se întinde și respinge, prin alunecare, balonul în corner.

Update 21.20: Alin Dobrosavlevici primește cartonașul galben după un fault dur asupra lui Florin Tănase.

Update 21.17: Yazalde șutează din întoarcere, cu latul, puțin pe langă bara din stânga a  porții apărate de Vlad.

Update 21.12: Florinel Coman vede cartonașul galben, după ce l-a călcat pe adversar.

Update 21.07: Dumitriu nu ajunge la centrarea bună, în centrul careului, trimisă de Yazalde, după ce a trecut de 2 adversari în marginea terenului.

Update 21.02: Centralul partidei, George Cătălin Găman, fluieră startul reprizei secunde.

Update 20.47: Arbitrul fluieră finalul primei reprize. 0-0 este rezultatul surprinzător de la pauză, după o primă repriză în care ambele formații și-au creat ocazii mari de a deschide scorul.

Update 20.38: Ovidiu Popescu șutează, pe jos, dintr-o lovitură liberă de la 34 de metri. Mingea se lovește de zidul format din 4 adversari și ajunge într-un final în brațele lui Novo.

Update 20.24: Ovidiu Popescu primește cartonașul galben după un fault asupra lui Andrei Sîntean.

Update 20.17: Valentin Crețu vede cartonașul galben.

Update 20.15: Bușu trimite o centrare dintr-o lovitură liberă din zona centrală a terenului, care îl găsește pe Kevin Rimane, dar francezul trimite peste poarta apărată de Vlad.

Update 20.12: Olaru bate cornerul bine, în zonă centrală, dar Novo este inspirat și iese pentru a prinde mingea.

Update 20.04: Emanuel Novo respinge în corner șutul puternic, cu efect, trimis de Moruțan.

Update 20.00: A început meciul!

Update 18.31: FCSB a anunțat echipa de start pentru meciul din această seară!

Echipa de start a vicecampioanei este următoarea:

Andrei Vlad – Vali Crețu, Andrei Mirion, Filip, Panțîru – Ovidiu Popescu, Olimpiu Moruțan, Darius Olaru – Adi Popa, Addrian Petre, Florin Tănase

#cupa #sferturi #hermannstadtfcsbAceasta este echipa trimisă în teren de Bogdan Vintilă în partida cu FC Hermannstadt, contând pentru sferturile de finală ale Cupei României, care va începe la 20:00.

Publicată de FCSB pe Joi, 5 martie 2020

Echipa de start a celor de la Hermannstadt este următoarea:

Novo – Voda, Angheluta, Luchin, Busu – Rimane, Taira, Petrescu – Sintean, Dumitriu, Yazalde

11 pentru Sibiu în sferturile de finală ale Cupei României! ⚽FCH?FCSB?Cupa României?Sferturi de finală?05.03.2020?Sibiu ?Stadionul Municipal ⌚20:00

Publicată de FC Hermannstadt pe Joi, 5 martie 2020

FCSB și Hermannstadt vor juca în această seară ultimul meci din sferturile Cupei României.

Dinamo, Sepsi și Poli Iași sunt echipele care și-au asigurat prezența în careul de ași, iar astăzi, 5 martie, se va stabili ultima echipă calificată în semifinale.

Cele două formații se vor întâlni pe ”Stadionul Municipal”, arenă cu o capacitate de 5.000 de locuri.

În ultimul meci disputat la Sibiu, vicecampioana s-a impus la scor, 4-0.

La ultima întâlnire din Cupa României, sibienii au eliminat-o pe FCSB, scor 3-0.

În acel sezon, Hermannstadt a ajuns până în marea finală, pierdută în fața Universității Craiova, scor 0-2.

FCSB, cu ochii pe trofeu

Chiar dacă FCSB se lupă pentru titlu, Vintilă anunță că și Cupa României este un trofeu pe care echipa sa vrea să îl cucerească în acest sezon.

”Ne interesează cupa și tratăm competiția cu maximă seriozitate. Orice echipa care joacă împotriva noastră își da viață, deci va fi foarte greu” a declarat Bogdan Argeș Vintilă după meciul cu Botoșani.

bogdan-arges-vintila-fcsb

Sibienii vor să producă o nouă surpriză

Hermannstadt se luptă pentru salvarea de la retrogradare, însă Vasile Miriuță anunță că orice e posibil în Cupa României.

”Întâlnim o echipă foarte bună, cu jucători valoroşi. Ne interesează Cupa, am spus şi acum câteva seri, după meciul cu Târgovişte, dar voi face nişte schimbări în echipă. Se poate întâmpla orice în Cupă.

Nu poţi să zici că e o favorită, cu toate că FCSB, teoretic, e favorită, dar avem şi noi şansa noastră. Eu sunt sigur că vor veni cu cea mai bună echipă, pentru că nici locul lor în clasament nu arată bine şi e importantă Cupa pentru ei. Şi mâine vom suferi, pentru că noi nu suntem Barcelona, să baţi la Chelsea cu 3-0, 4-0” a declarat Miriuță la conferința de presă a meciului cu FCSB.