VIDEO | Chindia a remizat pe teren propriu cu FC Botoșani în Superligă! Gazdele au egalat la 2 în minutul 90+4

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 28 octombrie 2022, ora 20:39,
După remiza de la Ploiești, Chindia Târgovişte și FC Botoşani rămân neînvinse în ultimele cinci etape

Echipa Chindia Târgovişte a evitat înfrângerea pe teren propriu în meciul cu FC Botoşani, încheiat 2-2 (1-1), în etapa a 16-a a Superligii.

Daniel Popa a egalat pentru Chindia în minutul 90+4 al meciului cu FC Botoșani

Meciul s-a jucat la Ploieşti, iar gazdele au deschis scorul în minutul 3. Portarul celor de la FC Botoșani, Eduard Pap, a vrut să degajeze, minge al-a lovit pe Doru Popadiuc, a luat boltă și a intrat în poartă.

Oaspeții au egalat prin Sebastian Mailat (33-penalty), după un fault comis în careu de Tiberiu Căpuşă, și au preluat conducerea graţie golului înscris de guineeanuil Sekou Camara (79).

În minutul 81, Daniel Popa a fost agăţat în careu de portarul Eduard Pap, dar nu s-a acordat penalty, în ciuda verificării fazei de către arbitrajul video.

Chindia a smuls egalul prin golul lui Daniel Popa (90+4), din pasa muntenegreanului Sergej Grubac, transferat de la FC Botoşani. Ambele echipe sunt neînvinse de cinci etape.

În etapa următoare, Chindia va juca pe terenul lui FC Hermannstadt, iar FC Botoșani primește replica celor de la FC Voluntari.