VIDEO | Chindia a umilit FC Voluntari în Etapa a 15-a! Doru Popadiuc a marcat cu un șut de la mijlocul terenului

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 19:40,
Chindia a obținut a patra victorie la rând în Superligă, ultimele trei fiind fără gol primit

Echipa Chindia Târgovişte a învins FC Voluntari, în deplasare, cu 3-0 (1-0), în Etapa a 15-a a Superligii, ultima a turului.

Doru Popadiuc a marcat toate golurile, în minutul 82 înscriind cu un șut de la mijlocul terenului

Mijlocaşul ofensiv Doru Popadiuc, care pe 18 februarie va împlini 28 de ani, a făcut meciul carierei, marcând toate cele trei goluri ale oaspeţilor.

El a deschis scorul în minutul 14, din careu, după o centrare a lui Daniel Popa. A majorat diferenţa în minutul 68, când a dejucat pasul al ofsaid al gazdelor şi a înscris cu un şut din unghi, printre picioarele portarului Mihai Popa.

În fine, Popadiuc a închis tabela în minutul 82, cu cel mai frumos gol de până acum al campionatului, surprinzându-l ieşit pe Mihai Popa cu un şut de la mijlocul terenului. Oaspeţii au avut şi o bară, prin Daniel Popa (12).

FC Voluntari a marcat în minutul 33 prin Vitalie Damaşcan, dar reuşita internaţionalului moldovean a fost anulată pentru ofsaid. Gazdele au primit şi penalty, în minutul 49, dar decizia a fost întoarsă după ce arbitrul Cătălin Popa a consultat sistemul VAR.

Chindia, care venea după un eşec în Cupa României la Ocna Mureş, a reuşit a patra sa victorie consecutivă în campionat, ultimele trei fără gol primit, și a urcat pe locul 14, cu 15p. La rândul ei, FC Voluntari a fost învinsă după cinci meciuri în care a avut două victorii şi trei egaluri.