VIDEO | Chindia, în sferturile Cupei României, după optimea de Liga 1 cu Gaz Metan

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 26 octombrie 2021, ora 20:14,
Chindia – Gaz Metan, sursa foto: Gaz Metan/Facebook

Chindia Târgoviște s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins-o pe Gaz Metan, scor 1-0.

Unicul gol a fost marcat de Matiș, în minutul 29. Acesta a executat o lovitură liberă, dintr-o zonă laterală. Morar a încercat să intervină, dar fără succes, deviind mingea nefericit în propria poartă.

Dâmbovițenii putea să-și majoreze avantajul în minutele de final, atunci când Florea a scăpat singur cu portarul advers, dar nu a reușit să îl învingă pe Buzbuchi.

Astfel, Chindia este a treia echipă calificată în sferturile Cupei României, după Filiași, la penalty-uri, și Voluntari, prin neprezentarea FCSB-ului.

Echipele de start:

Gaz Metan Mediaș: Buzbuchi – De Moura, Filip, Horj, Velisar – Izata, Lixandru – Roberto, Morar, Chamed – Irobiso; Rezerve: Vâlceanu, De Sousa, Sarr, Kanda, Pambou, Dobrescu, Deaconu, Grădinaru, Gașpar; Antrenor: Ilie Poenaru

Chindia Târgoviște: Căbuz – Martac, Iacob, Kocic, Corbu – Suciu, Stoian, Căpușă – Roumpuolakou, Matiș, Șerban
Rezerve: Pop, Atănase, Șerban, Neguț, Stancu, Popadiuc, Celea, Dulca, Florea; Antrenor: Emil Săndoi