VIDEO | CS Mioveni a început cu dreptul anul 2022! Victorie fără emoții în fața lanternei Academica Clinceni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 ianuarie 2022, ora 16:37,
Sursă foto: © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Argeșenii s-au impus cu 3-1 după un meci pe care l-au controlat aproape în totalitate.

Buziuc a fost omul care a făcut misiunea gazdelor mai facilă cu o dublă reușită în minutele 34 și 58. A  fost doar a doua dublă pentru fotbalistul de 27 de ani în prima divizie. Pe prima o reușise în mai 2017, pe când juca pentru Gaz Metan Mediaș, într-o partidă cu FC Voluntari.  Până să puncteze atacantul împoriva fostei sale echipe, o făcuse Rădescu, tot pentru trupa pregătită de Alexandru Pelici, în minutul 14. Singurul gol al ilfovenilor a purtat semnătura lui Ștefan, în minutul 40.

Oaspeții au aliniat o echipă formaă din mai mulți jucători tineri și din cauza problemelor pe care le întâmpină gruparea de lângă București. A fost primul joc din acest sezon în care galben-verzii reușescă înscrie 3 goluri. După acest succes, CS Mioveni ajunge la 24 de puncte și urcă pe poziția a 11-a, depășind Chindia Târgoviște. În schimb, învinșii confruntării de astăzi sunt în continuare ultimii în clasament, cu 11 puncte, la 8 lungimi de locul 14, cel care i-ar scăpa de retrogradarea directă. În runda următoare CS Mioveni va evolua împotriva Chindiei, în deplasare, în timp ce Academica va primi replica celor de la Farul.