VIDEO | Cursa de 77 de metri care a înghețat Stamford Bridge! Martinelli a oferit faza zilei în fotbalul mondial

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 22 ianuarie 2020, ora 16:20,
martinelli
martinelli

Brazilianul lui Arsenal a înscris împotriva lui Chelsea în derbyul Londrei, terminat la egalitate, scor 2-2, în etapa a 24-a din Premier League.

Fotbalistul lui Arsenal a marcat în minutul 63 în momentul în care adversarii erau în avantaj pe tabelă. Martinelli a sprintat din propriul careu după o minge respinsă de coechipierii săi la un corner bătut de londonezi. Și după ce a avut și noroc pentru că unul dintre adversari a alunecat în încercarea de a-l bloca, sud-americanul tunarilor a finalizat contraatacul cu un șut din interiorul suprafeței de pedeapsă adverse.

Astfel se poate constata cu ușurință că Martinelli a parcurs 77 de metri într momentul în care a început urmărirea balonului până la șutul care a restabilit egalitatea în meciul contra marii rivale. Iar reușita a fost și mai importantă pentru echipa lui Arteta, aflată în inferioritate după eliminarea lui Daviz Luiz în minutul 26. Pentru tânărul brazilian de 18 de ani a fost a treia reușită în Premier League în acest sezon.