VIDEO | Derby-ul Americii de Nord s-a încheiat remiză! Canada a smuls un punct chiar la Nashville

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 06 septembrie 2021, ora 13:04,
SUA – Canada 1-1, în preliminariile  Cupei Mondiale
SUA – Canada 1-1, în preliminariile Cupei Mondiale

SUA și Canada s-au duelat în a doua etapă a preliminariilor Cupei Mondiale, în zona CONCACAF.

Ambele veneau după două rezultate de egalitate obținute la debutul în grupa principală a calificărilor. Joia trecută, americanii nu au putut să depășească Salvadorul, în timp ce canadienii s-au împiedicat de Honduras pe teren propriu.

Iar tot egal s-a terminat și confruntarea de azi-noapte disputată în prezența a 43.000 de fani la Nashville. 1-1 a fost rezultatul primei întâlniri directe în preliminariile unui turneu final mondial după o pauză de 24 de ani. Cele două goluri au fost reușite în interval de 7 minute în repriza secundă. Aaronson a deschis scorul pentru gazde, Larin a restabilit echilibrul pentru reprezentanții frunzei de arțar.

Meciurile pentru cele două selecționate nu s-au încheiat în luna septembrie. Miercuri noapte, SUA se va duela cu Hondurasul, în timp ce canadienii vor primii vizita celor din El Salvador.