VIDEO | Dinamo a învins-o pe Viitorul. Echipa lui Dusan Uhrin Jr. a înregistrat a doua victorie consecutivă

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 02 mai 2021, ora 20:24,
Dinamo4
Dinamo4

Dinamo a învins-o pe Viitorul, scor 2-1, duminică, într-un meci disputat la Ovidiu, în cadrul etapei a cincea a play-out-ului Ligii I.

Oaspeții au avut prima ocazie a partidei, în minutul 13, când Albentosa l-a încercat pe portarul Cojocaru, cu o lovitură de cap. Dinamo a deschis scorul, în minutul 63. Suedezul Jonathan Morsay a marcat cu un șut din interiorul careului.

Trei minute mai târziu, Babunski a țintit bara din stânga porții lui Eșanu. Tot alb-roșii aveau să înscrie. În minutul 73, spaniolul Raul Albentosa a dus scorul la 2-0 pentru echipa oaspete. Ambii marcatori ai echipei Dinamo sunt la primele lor reuşite în Liga I.

Viitorul a redus din diferență, cu miute înainte de final, prin Jo Santos, în urma unei centrări a lui Benzar. Gazdele nu au mai avut timp să restabilească egalitatea, iar meciul s-a încheiat 1-2.

Astfel, Dinamo a înregistrat a doua victorie consecutivă. În precedenta rundă, echipa lui Dusan Uhrin Jr. a învins-o pe FC Voluntari. În urma victoriei de la Ovidiu, Dinamo a acumulat 21 de puncte, dar rămâne pe locul 14. De partea cealaltă, FC Viitorul, campioana României din sezonul 2016/2017, ocupă poziția a 13-a, cu 22 de puncte. În etapa următoare, Dinamo va evolua în deplasare cu Poli Iași, iar Viitorul va juca tot în deplasare, cu Hermannstadt.

Cele două echipe:

FC Viitorul: Cojocaru – Benzar, Mladen, Dobrosavlevici (Chiţu ’78), M. Pedroso (Grameni ’46) – Matei (Grădinaru ’69), Artean, Boboc – Ganea (Jo Santos ’57), Tsoumou, Ciobanu (Babunski ’57). Antrenor: Cătălin Anghel

Dinamo: Eşanu – Bejan, Puljic, Albentosa – Sorescu, P. Anton (Fabbrini ’68), Răuţă (Achim ’21), Gol, Filip – Mihaiu (Morsay ’55), Nemec. Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

play-outviitorulrealitateadinamofotbaletapa 5liga 12-0