VIDEO | Discuțiile despre penalty-ul Angliei continuă! Iată ce s-a văzut din CAMERA VAR

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 09 iulie 2021, ora 16:22,
sursa foto: Profimedia Images

Anglia s-a calificat în finala Campionatului European după victoria în fața Danemarcei, scor 2-1, după 120 de minute.

La scorul de 1-1, la finalul primei reprize de prelungiri, britanicii au beneficiat de un penalty controversat. Raheem Sterling a căzut în careu după o acțiune personală marcă înregistrată, iar arbitrul olandez Makkelie a arătat punctul cu var. Danezii au reclamat faza ca fiind o simulare din partea vedetei de la Manchester City, dar faza a fost verificată și în cabina VAR.

Acolo, reluările au arătat că a existat contact între Sterling și fundașii adverși. Și nu doar în unul, ci două: unul în zona gambei drepte, iar al doilea, în zona coapsei stângi. Din cauza acestor atingeri, fotbalistul englez nu a mai putut continua alergarea și a fost nevoit să cadă.

În cele din urmă, penalty-ul a fost acordat. Căpitanul Kane a executat, dar portarul Schmeichel a parat. La respingere, atacantul lui Tottenham l-a învins pe goalkeeper-ul lui Leicester și a adus victoria și, implicit, calificarea Angliei în finala de duminică, contra Italiei, de la ora 22:00, de pe Wembley.