VIDEO | Egal între campioane! Șumudică, neînvins după duelul cu formația lui Keșeru

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 iunie 2021, ora 21:10,
Marius Șumudică (CFR Cluj)

CFR Cluj a terminat la egalitate cu Ludogoreț, scor 1-1, în al doilea amical din cantonamentul din Austria.

În primul meci de pregătire, campioana României a câștigat cu 3-0 în fața celor de la FC Wels, iar astăzi a remizat cu deținătoarea titlului din Bulgaria. Marcatorii golurilor au fost Omrani, în minutul 52, pentru clujeni, iar pentru Ludogoreț a marcat Keșeru, în minutul 38.

CFR Cluj a început mai bine partida, dar golul a venit în poarta lui Bălgrădean. Keșeru a transformat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri, cu care a deschis scorul.

În fața primului test adevărat, Șumudică și-a îndrumat elevii de pe bancă în stilul caracteristic. Aceștia l-au ascultat și au reușit egalarea la câteva minute după revenirea de la cabine. Omrani a finalizat cu succes o incursiune a lui Păun, indrodus la pauză de noul antrenor al clujenilor.

În minutul 70 s-a produs și un moment confuz. Mavis Tchibota, jucătorul lui Ludogoreț, i-a șutat în gleznă lui Valentin Costache atunci când acesta părăsea terenul accidentat. Însă congolezul l-a confudat pe Costache cu colegul său, Cristi Manea, cel cu care avusese de fapt un duel mai încins. În cele din urmă, situația a fost lămurită de Cosmin Moți, oficialul bulgarilor, și Keșeru.

Pe 6/7 iulie, CFR Cluj va a piept cu Borac Banja Luka, din Bosnia, în primul tur din preliminariile Ligii Campionilor.