VIDEO | Erling Haaland este o mașină de înscris goluri! Performanță istorică în meciul cu Nottingham Forest

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 31 august 2022, ora 23:13,
Erling Haaland

Atacantul norvegian Erling Haaland a ajuns la 9 goluri marcate în acest sezon în cele 5 meciuri jucate pentru Manchester City.

Erling Haaland a realizat un hat-trick cu Nottingham Forest, în minutele 12, 23 și și 38

Transferat în această vară de „cetățeni”, jucătorul care pe 21 iulie a împlinit 22 de ani a stabilit, deja, două recorduri pentru campionatul Angliei.

Premier League a ajuns la Etapa a 5-a, iar Haaland a marcat, deja, de 9 ori. La această oră, formația antrenată de Pep Guardiola primește replica lui Nottingham Forest. Gazdele conduc cu 5-0 în minutul 75, primele trei goluri fiind marcate de norvegian, în minutele 12, 23 și și 38.

Eroul meciului nu a prins ultimul fluier în teren, fiind înlocuit în minutul 69 cu belgianul Kevin De Bruyne.

Potrivit statisticilor celor de la Opta, Haaland este primul fotbalist din istoria Premier League care a înscris de 9 ori în 5 etape, depășind performanțele lui Mick Quinn și Sergio Aguero, care punctaseră de câte opt ori în primele cinci runde.

De aceea sunt aici, să întorc rezultatul atunci când este cazul. Da, a fost un sentiment foarte bun. Aveam misiunea de a obține un rezultat bun.

Asta facem noi aici, asta este ceea ce a făcut City și ceea ce continuăm să facem. Am un sentiment bun”, a declarat Erling Haaland după etapa a 4-a, când marcase de trei ori în poarta lui Crystal Palace.

Potrivit Who Scored, înaintea meciului cu Nottingham atacantul norvegian avea un gol marcat la fiecare 15 atingeri de minge în Premier League, lucru pe care nimeni altcineva nu l-a mai reușit.