VIDEO EURO 2020 | Italia – Spania. Prima finalistă a fost stabilită după loviturile de departajare

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 07 iulie 2021, ora 00:43,
ITALIA – SPANIA

Naționala de fotbal a Italiei s-a calificat în finala de la EURO 2020, după ce a trecut în semifinale de reprezentativa Spaniei, într-un meci disputat marți seară. După 120 de minute de joc scorul a fost 1-1, dar Squadra Azzurra s-a impus la loviturile de departajare, cu 4-2. Partida a avut loc pe stadionul ”Wembley” din Londra.

Prima ocazie importantă a meciului a avut loc în minutul 21, când Barella a pierdut o minge chiar în fața porții lui Unai Simon.

Spania a replicat patru minute mai târziu, când Dani Olmo l-a pus la încercare pe Gianluigi Donnarumma.

Înainte de pauză, Emerson a țintit bara, după o pasă de la Insigne.

Italia a deschis scorul în minutul 60. Federico Chiesa l-a învins pe Unai Simon, cu un șut superb, de la marginea careului.

Spania a egalat cu 10 minute înainte de final, prin Alvaro Morata.

Până la finalul timpului regulamentar de joc nu s-a mai marcat.

În cele două reprize de prelungiri, cea mai mare ocazie a avut loc în minutul 98. Spaniolul Dani Olmo a executat o lovitură liberă Donnarumma, a respins, mingea a ajuns la Morata, iar șutul acestuia a fost blocat.

La loviturile de departajare, Italia s-a impus cu 4-2. Au transformat Belotti, Bonucci, Bernardeschi şi Jorginho şi a ratat Locatelli.

Pentru Spania au transformat Moreno şi Alcantara şi au ratat Olmo şi Morata.

Au evoluat următoarele echipe:

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Toloi ’74) – Barella  (Locatelli ’85), Jorginho, Verratti (Pessina ’74)- Chiesa (Bernardeschi ‘106), Immobile (Berardi ’61), Insigne (Belotti ’85). Selecţioner: Roberto Mancini

Spania: Simón – Azpilicueta (M.Llorente ’85), Garcia (P.Torres ‘109), Laporte, Alba – Koke (Rodri ’70), Busquets (Alcantara ‘106), Pedri – F.Torres (Morata ’62), Oyarzabal (G. Moreno ’70), Olmo. Selecţioner: Luis Enrique

A doua semifinală de la EURO 2020 se va disputa miercuri seară, între Anglia și Danemarca, tot pe arena Wembley, din Londra.

fotbalrealitateaspaniaeruro 2020insignecampionatul european1-0italia