VIDEO | Explicațiile lui Rădoi după eșecul cu Islanda. „Rezultatul este corect! E rușinos că n-am reușit să ne calificăm”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 09 octombrie 2020, ora 00:42,
radoi conferinta

România a fost învinsă în Islanda, scor 2-1, în play-off-ul pentru EURO 2020. Selecționerul Mirel Rădoi s-a declarat extrem de dezamăgit de evoluția ‘tricolorilor’ din prima repriză și a subliniat că Islanda a meritat să se califice.

La Reykjavik, Islanda a condus cu 2-0 la pauză, după ‘dubla’ lui Gylfi Sigurdsson (16′, 35′). România a înscris din penalty, în minutul 63, prin Alex Maxim.

Cred că nu am reușit în primă fază ce am discutat, să găsim spații între linii. Știam că Islanda este o echipă foarte bine organizată defensiv, că au un sistem 4-4-2 foarte compact. N-au reușit să avem mobilitate și să găsim spațiile între linii. Nu am reușit nici verticalizări, pe posesie lentă au apărut greșelile noastre. În prima repriză, au fost patru contraatacuri periculoase ale Islandei.

Mă preocupă ce s-a întâmplat în prima repriză… nu am reușit să facem jocul pe care ni l-am propus. Cred că am arătat prea puțin fotbal în prima repriză pentru a putea discuta de arbitraj. A doua fază de penalty nu am văzut-o foarte bine.

Au fost câțiva jucători care au alunecat, dar terenul a fost în condiții bune. Din punctul meu de vedere, terenul nu a influențat deloc rezultatul. Repet, cred că rezultatul este unul corect după evoluția noastră din primele 45 de minute. Nu meritam mai mult, să mergem în finala play-off-ului.

Nu suntem obișnuiți cu meciurile cu presiune, cu miză, poate că acesta este unul dintre motivele pentru care am arătat așa de slab în seara asta. Nu cred că greşelile defensive au fost cauzate doar din compartimentul defensiv.

Îmi reproşez echipa (n.r. – primul ’11’), pentru că în repriza a doua am jucat mai bine decât în prima. Mai departe, calificarea… e clar că dacă trebuie un vinovat, sunt eu. Dacă trebuie mai mulţi, sunt eu şi staff-ul. Jucătorii nu au nicio vină, pentru că noi nu am reuşit să-i capacităm la miza partidei pe care am avut-o în seara asta.

Nu cred că e rușinos că n-am reușit să șutăm la poartă. E rușinos că n-am reușit să ne calificăm. Ca să poți să tragi la poartă, trebuie să te eliberezi de adversar, ceea ce noi n-am făcut. E rușinos pentru că știam care sunt punctele lor forte, care sunt punctele lor slabe. Din păcate, n-am reușit să-i capacităm pe jucători„, a spus Mirel Rădoi la conferința de presă.

rădoiplay offeuro 2020calificareromaniarealitateamirel rădoiechipa nationalaislanda