VIDEO | FC U Craiova – Gaz Metan 2-0! Ardelenii, cu un gol anulat și om în minus

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 22 octombrie 2021, ora 19:27,
FC U Craiova

FC U Craiova a reușit să câștige în compania celor de la Gaz Metan, scor 2-0, în primul meci al etapei a 13-a din Liga 1.

Cele două goluri ale partidei de pe ”Ion Oblemenco” au fost marcate de Bălan, în minutul 47, și Raicea, în minutul 90+4.

Oltenii au început mai tare întâlnirea. Sidibe și Asamoah au amenințat poarta oaspeților. Vâlceanu a fost la post de fiecare dată.

Medieșenii au replicat prin Grădinaru, care a tras pe lângă țintă, prin Ronaldo Deaconu, al cărui șut a fost parat de Popa, dar și prin Sarr, în finalul primei reprize. Popa a fost din nou la post.

Debutul părții secunde a adus deschiderea scorului. Baeten a executat o lovitură de la colțul terenului, Bălan a scăpat de marcaj și a trimis în plasă.

Gaz Metan a căutat egalarea, Vlad Morar reușind chiar să înscrie, în minutul 70, dar a fost semnalizată o poziție de offside.

În minutul 83, Junior a văzut direct cartonașul roșu și a fost trimis mai devreme la cabine, lasându-i pe oaspeți în inferioritate numerică.

În prelungirile partidei, Raicea a dublat avantajul gazdelor, după ce l-a învins cu ușurință pe Vâlceanu.

În cele din urmă, oltenii se impun cu 1-0 și urcă pe locul 11, cu 12 puncte, după 13 etape. De partea cealaltă, Gaz Metan ocupă poziția a 12-a, cu 11 puncte.

Echipele de start:

FC U Craiova: R. Popa – Huyghebaert, Kovacic, Gajic, Bușu – Asamoah, Van Durmen – Sidibe, Baeten, Ondaan – C. Bălan; Rezerve: Mogoșanu, Miuțescu, Paramatti, Achim, Pop, Blidar, Marquet, Raicea; Antrenor: Flavius Stoican

Gaz Metan: Vâlceanu – Izata, Matricardi, Yuri, Trif – Alceus, Junior – Șteau, Deaconu, Grădinaru – Sarr; Rezerve: Buzbuchi, Velisar, Horj, Filip, Romeo, Gașpar, Morar, Chamed, Irobiso; Antrenor: Ilie Poenaru