VIDEO | FCSB a obținut o remiză în prelungiri, cu Sepsi. CFR Cluj, aproape campioană

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 16 mai 2021, ora 23:54,
FCSB SEPSI RAZVAN OAIDA

Sepsi Sf. Gheorghe și FCSB au terminat la egalitate, scor 2-2, duminică seara, în ultimul meci al etapei a opta a play-off-ului Ligii I.

CFR Cluj poate câștiga titlul de campioană matematic dacă o va învinge pe Botoșani, runda următoare.

Prima repriză a fost dominată de gazde. Nicolae Păun (17’), Safranko (19’) și Ștefănescu (29’) l-au pus la încercare pe Straton.

Gazdele au început repriza secundă așa cum au terminat-o pe prima: în atac. În minutul 55, Cătălin Straton a salvat-o pe FCSB de la primirea unui gol. Înlocuitorul lui Andrei Vlad din poartă a scos din vinclu o lovitură liberă executată de Vașvari.

În minutul 69, Sepsi a deschis scorul prin Petrila, care l-a învins pe Straton cu un șut la colțul lung, din interiorul careului. Pasa decisivă i-a aparținut lui Golofca, jucător trecut și pe la FCSB.

După doar două minute, Dumiter a profitat de o eroare a lui Radunovic și a înscris pentru 2-0.

În minutul 79, Straton a salvat poarta oaspeților, după un șut al lui Vașvari. Echipa care a marcat a fost însă, FCSB. Cu nouă minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, Buziuc a fructificat o pasă a lui Octavian Popescu, reducând din diferență.

FCSB a restabilit egalitatea, prin Florin Tănase, în al doilea minut de prelungire.

Cele două echipe:

Sepsi: Niczuly – Aganovic (Kovacs ’89), Ninaj, B. Mitrea, M. Ştefănescu – Fofana (Tincu ’84), Vaşvari – Dumiter, Eder Gonzalez (Purece ’46), N. Păun (Petrila ’63) – Safranko (Golofca ’63). Antrenor: Leo Grozavu

FCSB: Straton – V. Creţu, I. Cristea, D. Nedelcu (Buziuc ’31), Radunovic – Ov. Popescu (Perianu ’49), Oaidă (Niţă ’75), D. Olaru – Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea

În urma acestui rezultat, Sepsi a urcat pe locul trei, cu 37 de puncte, la egalitate cu CS Universitatea Craiova, în timp ce FCSB ocupă locul secund, cu 45 de puncte, cu trei mai puține decât liderul CFR Cluj.

În runda următoare, Sepsi se va deplasa la Clinceni, pentru confruntarea cu Academica, în timp ce FCSB va prima replica celor de la CS Universitatea Craiova.