VIDEO | FCSB, demolată la Iași! Trupa lui Pancu a făcut instrucție cu roș-albaștrii

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 27 septembrie 2020, ora 23:58,
andrei-cristea-poli-iași

Poli Iași a trecut cu 5-2 de FCSB, pe teren propriu, în etapa a cincea din sezonul regulat al Ligii 1.

FCSB a deschis scorul în minutul șase, prin Istrate, însă moldovenii nu s-au lăsat doborâți moral și au restabilit egalitatea două minute mai târziu. Au urmat minute de vis pentru gazde. În minutul 22 al meciului, tabela arăta de 3-1, pentru Iași, după golurile marcate de Andrei Cristea 8′, 22′ și Passaglia 19′.

După pauză, Andrei Cristea a mai marcat o dată și a dus scorul la 4-1. Oaspeții au redus din handicap de la 11. Axinte l-a faultat în careu pe Olaru, iar Tănase a transformat lovitura de pedeapsă. Calcan își trecea și el numele pe lista marcatorilor în minutul 70 și stabilea rezultatul final. Poli Iași – FCSB 5-2.

Formațiile trimise pe teren de cei doi tehnicieni:

Poli Iaşi: Axinte – Onea, Mihalache, Baxevanos, Buşu – Vanzo (F.Cristea ’88), Breeveld (De Iriondo ’53), Passaglia (Acka ’88) – Soares, A. Cristea (Zajmovic ’73), Calcan (Popadiuc ’88); Antrenor: Daniel Pancu.

FCSB: Straton – G. Enache, Cană (Miron ’28), Soiledis, Panţîru – Simion, Perianu (Popescu ’46), Şut (Tănase ’28)- Ad. Petre (Olaru ’29), Istrate (Buş ’29), Octavian Popescu; Antrenor: Anton Petrea.

Etapa viitoare, Poli Iași se va deplasa la Craiova, pentru întâlnirea cu oltenii, programată vineri, de la ora 21:00, în timp ce FCSB va primi vizita rivalei Dinamo, sâmbătă, de la ora 21:00.