VIDEO | FCSB – Gaz Metan. Octavian Popescu a adus victoria vicecampioanei en-titre

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 08 august 2021, ora 23:57,
FCSB – GAZ METAN

FCSB a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, Gaz Metan Mediaș, în etapa a 4-a a Ligii I. Mamut și Vinicius au fost titulari la vicecampioana României.

Gazdele au început tare meciul disputat pe Național Arena, iar în minutul 6, Octavian Popescu a centrat de pe partea stângă, Ivan Mamut a trimis cu capul, dar Vâlceanu a respins. Patru minute mai târziu, FCSB a primit penalty, în urma unui fault comis de portarul Vâlceanu asupra lui Cordea.

Florin Tănase a transformat fără emoții, iar scorul a devenit 1-0.  Oaspeții au restabilit egalitatea în minutul 25, prin Matricardi, care a marcat cu capul.

În minutul 36, Florin Tănase a executat o lovitură liberă, iar balonul a lovit bara transversală.Până la pauză, Gaz Metan a fost aproape de gol, prin Iancu, dar Vlad a fost providențial.

Cu 8 minute înainte de final, Octavian Popescu l-a învins pe portarul Vâlceanu, cu un șut din afara careului, stabilind scorul final.

Au evoluat echipele:

FCSB: Vlad – Haruţ (V. Creţu ’46), Al. Creţu, Vinicius, S. Şerban – Moruţan (Olaru ’46), Ov. Popescu, Fl. Tănase – Cordea, Mamut (I. Stoica ’46, Oaidă ’90+2), Fl. Coman (Oct. Popescu ’72). Antrenor Dinu Todoran;

Gaz Metan: Vâlceanu – Romeo, Matricardi, I. Filip, Velisar – Gabriel De Moura (Yuri ’46), Iancu – Grădinaru (Sarr ’84), R. Deaconu (Ciocan ’78), Chamed (Izata ’67) – Irobiso. Mihai Teja.

În urma acestui rezultat, FCSB a urcat pe locul 4, cu opt puncte în timp ce Gaz Metan Mediaş ocupă locul 11, cu patru puncte.