VIDEO | FCSB, victorie la scor de neprezentare cu CS Mioveni, în etapa a 12-a

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 16 octombrie 2021, ora 22:23,

FCSB a învins-o pe CS Mioveni cu scorul de 3-0, la Buzău, într-un meci considerat pe teren propriu, sâmbătă seară, în cadrul etapei a 12-a a Ligii I.

Din cauza accidentărilor şi a cazurilor de COVID-19 în lot, FCSB a avut doar doi jucători pe banca de rezerve, pe Ştefan Târnovanu şi Alexandru Marian Musi.

În minutul 9, vicecampioana României a cerut penalty după o intervenție a portarului echipei oaspete asupra lui Olaru. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a avut loc în minutul 34. Tănase i-a pasat lui Keșeru, acesta a centrat în fața porții, dar nici Olaru și nici Ianis Stoica nu au reușit să înscrie.

În prelungirile primei repreze, CS Mioveni a rămas în inferioritate numerică. Buziuc a fost jucătorul  eliminat, după ce a primit al doilea galben.

FCSB a fost aproape de gol, în minutul 55. Ianis Stoica i-a pasat lui Keșeru, iar acesta a țintit bara, cu un  șut din afara careului. Faza a continuat, iar arbitrul a arătat punctul cu var, după o intervenție a lui Scarlatache asupra lui Keșeru. Tănase a transformat lovitura de la unsprezece metri, deschizând scorul.

În minutul 65, Keșeru a șutat din careu, portarul a respins în față, Dumiter a trimis mingea în poartă, iar scorul a devenit 2-0 pentru FCSB.

Patru minute mai târziu, Keșeru a înscris cu un șut la vinclu, din pasa lui Miron, stabilind scorul final: FCSB – CS Mioveni 3-0.

Au evoluat echipele:

FCSB: Vlad – Haruţ, Vinicius, Miron, Radunovic – Olaru, Perianu, Tănase – I. Stoica (Musi ’80), Keşeru, Dumiter. Rezerve: Târnovanu, Musi. Antrenor: Eugen Nae

CS Mioveni: Popescu – Garutti, Scarlatache (Şerbănică ’75), Burnea – Oancea (Radescu ’83), Dat (Ciucureanu ’61), Vereş, L. Dumitriu (Cierpka ’83), Buziuc – Rusu, Cristea (Blănaru ’61). Antrenor: Alexandru Pelici

FCSB ocupă locul doi în Liga 1, cu 24 de puncte. De cealaltă parte, CS Mioveni e pe 12, cu 11 puncte. Lider în clasamentul Ligii 1 este CFR Cluj, cu 30 de puncte, dar și cu un meci mai puțin disputat.

etapa 12liga 13-0fotbalcs miovenifcsb