VIDEO | Gabriela Ruse, în semifinale la Hamburg Open! A învins-o pe favorita numărul 4

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 09 iulie 2021, ora 18:44,
ELENA GRABIELA RUSE

Gabriela Ruse s-a calificat în careul de ași al turneului de la Hamburg după o partidă epuizantă cu Daniele Rose Collins.

Românca de 23 de ani a învins-o pe a patra favorită a competiției din Germania, scor 6-4, 1-6, 7-5. Victoria în trei seturi a sportivei din București a fost consemnată în două ore și 27 de minute.

Elena-Gabriela Ruse. Foto: Photo Rob Prange / Spain DPPI (Profimedia)

În primul set, Ruse a reușit break-ul încă din primul game, după care și-a menținut serviciul până la final, câștigând setul cu 6-4. Al doilea act a fost dominat autoritar de semifinalista de la Australian Open din 2019, pe care și l-a adjudecat cu 6-1.

În setul decisiv a fost sub semnul dramatismului. Românca a ratat cinci mingi de meci, dar în final a învins-o pe americanca de 27 de ani cu 7-5.

În urma victoriei în fața ocupantei locului 48 WTA, Gabriela Ruse va da piept în semifinale cu câștigătoarea dintre Dayana Yastremska (38 WTA) și Sara Errani (105 WTA).