VIDEO | Gaz Metan a învins Rapidul, pe Arena Națională! Ilie Poenaru a debutat cu dreptul la echipa medieșeană

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 17 septembrie 2021, ora 23:03,
RAPID – GAZ METAN

Rapid a fost învinsă, scor 1-2, de Gaz Metan Mediaș, vineri seară, pe Arena Națională, într-un meci din cadrul etapei a 9-a a Ligii I.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 7. Deaconu a executat o lovitură liberă, Yuri a interceptat mingea și a marcat cu o lovitură de cap.

Rapid a restabilit egalitatea după doar trei minute. Alexandru Albu a marcat din lovitură liberă.

Rapid a fost aproape să preia conducerea în minutul 24. Carnat de la marginea careului mic, Vâlceanu a respins.

Gazdele au avut o nouă ocazie în minutul 51. Crepulja trimis în forță, iar balonul a lovit bara transversală, după ce a fost deviat de un adversar.

În minutul 62, meciul a fost întrerupt după ce suporterii au aruncat o petardă în teren. Jucătorul Gazului, Yuri, a acuzat probleme medicale.

Medieșenii au detonat bomba pe Arena Națională, în minutul 76. Deși nu erau favoriți pentru partida cu Rapid, ca urmare a rezultatelor înregistrate în campionat, oaspeții au învins Rapidul.

Vlad Morar a fructificat o pasă a lui Ronaldo Deaconu, marcând golul de 2-1 pentru Gaz Metan. Astfel, Ilie Poenaru a debutat cu dreptul pe banca tehnică a noii sale echipe.

Au evoluat echipele

Rapid: Moldovan – Belu, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais – Crepulja, Albu, Ilie (Sefer ’56)- Carnat (Hiistei ’77), Marzouk (Bălan ‘ 56), Stahl (Alaimi ’57). Antrenor: Mihai Iosif

Gaz Metan Mediaş: Vâlceanu – De Moura, Matricardi, Yuri, Trif (Velisar ’75) –  Alceus, Francisco Júnior (Filip ’82) – Horşia (Iancu ’66), Deaconu, Grădinaru (Chamed ’75)- Irobiso (Morar ’65). Antrenor: Ilie Poenaru

Gaz Metan ocupă locul 14, cu 7 puncte, iar Rapid e pe 2, cu 17 puncte.