VIDEO | Golazooo! „Golul sezonului” a fost deja marcat… în Spania! Execuție de la 50 de metri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 ianuarie 2022, ora 23:37,
Angel Correa

Villareal și Atletico Madrid s-au întâlnit în etapa a 20-a din La Liga, într-un dintre cele mai interesante partide din Spania din acest weekend.

Formația din capitala iberică a deschis scorul prin Angel Correa, în minutul zece. Atacantul de 26 de ani a marcat absolut superb, de la jumătatea terenului, după ce a interceptat o pasă greșită a mijlocașului advers Dani Parejo.

Imediat, cu un instinct de marcator înnăscut, fotbalistul argentinian a reușit să-l lobeze, de la aproape 50 de metri, pe conaționalul Geronimo Rulli și să marcheze pentru 1-0.

„Extraordinar! Golul sezonului”, au exclamat comentatorii francezi ai postului beIN Sports, semn că reușita poate candida cu ușurință pentru titlul de ”Golul sezonului”.

Angel Correa a ajuns la Atletico Madrid pe 1 ianuarie 2015 de la San Lorenzo, pentru 10,5 milioane de euro. A jucat 306 meciuri, în care a marcat 53 de goluri și a dat 52 de pase decisive.

În cele din urmă, partida de pe ”Estadio de la Ceramica” s-a încheiat la egalitate, scor 2-2. După ce a fost condusă, Viilareal a ratat un penalty, prin Gerard Moreno, a avut un gol anulat la Dani Parejo pentru henț, dar a revenit și a punctat de două ori. Pau Torres și Alberto Moreno a adus pe ”Submarinul galben” în avantaj. Kondogbia a restabilit egalitatea, iar în prelungiri a fost eliminat.

În urma egalului, Villareal ocupă poziția a opta, cu 29 de puncte, iar Atletico Madrid a urcat pe locul al 4-lea, cu 33 de puncte.