VIDEO | Ianis Hagi a marcat primul gol după două luni și jumătate! Reușită spectaculoasă a tricolorului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 18 ianuarie 2022, ora 23:54,
Sursă foto: Profimedia

Fotbalistul de 23 de ani a punctat pentru 1-0 în meciul dintre Rangers și Aberdeen din etapa a 21-a a primei ligi din Scoția.

El a punctat în minutul 21 al confruntării încheiate la egalitate, 1-1. Reușita mijlocașului nu fost suficientă pentru victoria echipei pregătite de Giovanni van Bronckhorst, deoarece gazdele au egalat din penalty prin Ferguson, în minutul 72. Campioana Scoției a terminat partida în inferioritate după ce Ryan Kent a fos eliminat în minutul 83. Tot Kent a fost și cel care a pasat decisiv la golul lui Ianis, primul pentru fotbalistul naționalei după o pauză de mai bine de două luni.

El nu mai punctase din 4 noiembrie, tot la 1-1 cu Borndby, în Europa League. În campionat, a fost a doua oară când Hagi Jr și-a trecut numele pe lista  marcatorilor după ce a punctat și în duelul cu Linvingston, în chiar prima etapă a Scottish Premier League.  Ianis le-a luat fața fundașilor adverși și l-a executat pe portarul advers din careul mic. El a rezistat pe teren până în minutul 78 când a fost înlocuit de Sakala. Cu această remiză , Rangers are acum 52 de puncte, cu 4 mai multe decât urmăritoarea Celtic, în momentul în care a trecut 21 de etape din această stagiune.