VIDEO | Irina Begu, eliminată în turul 3 la Wimbledon! Ce a declarat după meciul cu Jelena Ostapenko!

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 01 iulie 2022, ora 16:35,
Irina Begu
Irina Begu

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (43 WTA) a fost învinsă de letona Jelena Ostapenko (17 WTA, cs 12) cu 6-3, 1-6, 1-6, în runda a treia la Wimbledon.

Irina Begu a fost de nerecunoscut în ultimele două seturi

Meciul a durat 90 de minute, iar în setul de debut românca a avut o serie de patrtu game-uri la rând de la 2-3. Ulterior, însă, letona a preluat controlul, iar Begu na câștigat doar 2 game-uri în următoarele 2 seturi.

Begu o învinsese pe Ostapenko în ambele partide anterioare, de fiecare dată cu același scor, 6-3, 6-3, în 2014, în Fed Cup (fosta denumire a Billie Jean King Cup) şi în 2018, în primul tur la Madrid.

Singura reprezentantă a României pe tabloul de simplu, din şapte în primul tur, a rămas Simona Halep (18 WTA, cs 16), care va juca sâmbătă în turul 3 cu poloneza Magdalena Frech (92 WTA). îân cazul ujnei victorii, o va întâlni în optimi pe Paula Badosa (Spania, 4 WTA, cs 4) sau Petra Kvitova (Cehia, 26 WTA, cs 25).

De asemenea, la dublu, Raluca Olaru și ucraineanca Nadiia Kichenok (cs 15) vor juca în turul 3 cu învinăpătoarele partidei Elise Mertens, Shuai Zhang (Belgia, China; cs 1) – Viktorija Golubic, Camila Osorio (Elveția, Columbia).

Irina Begu a spus când s-a schimbat totul în meciul cu Jelena Ostapenko

La finalul partidei, Irina Begu a oferit o declarație. „Am jucat bine și cred că în primul set am servit mult mai bine, comparativ cu seturile 2 și 3. Cred că momentul în care s-au schimbat lucrurile a fost la 2-1 în setul al doilea.

Mi-am pierdut serviciul, nu am reușit să joc cu primul, ea a fost mult mai agresivă. Ulterior nu am reușit să fiu eu cea care dictează rismul sau să fiu mai agresivă.

Cu Jelena ostapentko este un pic greu să joci, pentru că nu ai ritm. În momentul în care preia inițiativa, jocul devine mai dificil pentru adversară.

Pe iarbă este un pic diferit față de celelalte suprafețe, pentru că mingea alunecă mai mult. Ea lovește în forță, iar mingea este mult mai grea.

Ca stil de joc a fost la fel, nu a fost nimic schimbat. Dar cred că a avantajat-o suprafața aceasta decât celelalte.

Deocamdată sunt înscrisă la câteva turnee pe zgură. Dar o să-mi iau câteva zile de pauză și mă voi gândi care va fi prima competiție la care voi participa”, a declarat Irina Begu după meciul cu Jelena Ostapenko, pentru eurosport.ro.