VIDEO | Marseille – Galatasaray, întrerupt din cauza incidentelor. Moruţan şi Cicâldău, lideri în grupă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 01 octombrie 2021, ora 11:39,

Meciul dintre Marseille şi Galatasaray a fost întrerupt timp de opt minute din cauza incidentelor petrecute în tribune. Fatih Terim a fost nevoit să îi calmeze pe fanii turci, inflamaţi după ce în peluza gazdelor şi-a făcut apariţia un steag al Armeniei.

Arbitrul a întrerupt partida în minutul 38, atunci când cele două grupuri de fani aruncau cu torţe dintr-un sector în celălalt, iar ultraşii turci încercau să spargă cordonul de jandarmi care îi despărţea de suporterii gazdelor.

Poliţia a folosit tunuri cu apă şi gaze iritante pentru a restabili ordinea înainte ca meciul să fie reluat.

Gazdele au avut cea mai mare ocazie de gol după pauză, atunci când Saliba a nimerit transversala după o lovitură de colţ. Marseille – Galatasaray s-a încheiat 0-0, iar turcii sunt lideri în grupa E din Europa League, din care mai fac parte Lazio şi Lokomotiv Moscova.

Moruţan a fost înlocuit în minutul 72, în timp ce Cicâldău a fost integralist pentru echipa antrenată de Fatih Terim. Ambii sunt pe lista de jucători convocaţi de Mirel Rădoi pentru meciurile cu Germania şi Armenia din preliminariile CM.

În al treilea meci din faza grupelor, Galatasaray va juca în deplasare cu Lokomotiv Moscova. Turcii au patru puncte, obţinute după victoria cu Lazio şi remiza cu Olympique Marseille.