VIDEO | Moment inedit la Jocurile Olimpice de la Beijing! Cum a fost întâmpinată victoria unui neo-zeelandez

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 februarie 2022, ora 14:34,
Sursă foto: Profimedia

Pentru Noua Zeelandă, JO din China sunt un mare succes. În China, reprezentanții micuței națiuni din Oceania au surprins plăcut și au câștigat primele titluri olimpice din istoria participărilor lor la edițiile de iarnă.

După ce Zoi Sadowski Synnott s-a impus la începutul competiției în proba de slopestyle, astăzi dimineață a venit rândul lui Nico Porteous să triumfe în concursul de halfpipe. Cu 93 de puncte acesta i-a devansat pe americanii, David Wise, câștigătorul ultimelor două medalii de aur la JO, și Alex Ferreira. În vârstă de 20 de ani, Porteous a avut parte de o mare surpriză la finalul probei în urma căreia a primit medalia de aur. Reprezetanții delegației Noii Zeelande prezente la Genting Snow Park. Aceștia au pus în scenă celebrul ritual haka, pe care îl fac în mod obișnuit rugbyștii All Blacks înaintea partidelor pe care le dispută. Imaginile au devenit virale pe rețelele de socializare și au strâns imediat sute de likeuri.

Nico Porteous nu este însă la prima participare la o ediție a JO de iarnă. El a fost prezent pe tabloul finaliștilor și la Pyeongchang, în 2018, unde a urcat pe a treapta a treia a podiumului. În concursul de astăzi, s-a aflat la start și fratele sportivului din emisfera sudică. Miguel Porteous s-a clasat însă abia pe locul 11, dintre cei 12 de freestyleri înscriși la start. Grație celor două titluri olimpice cucerite până aucm, neo-zeelandezii sunt acum pe locul 16 în clasamentul pe medalii.