VIDEO | Moruțan, decisiv pentru Galatasaray! Colonia română de la Istanbul îl salvează pe Terim

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 26 septembrie 2021, ora 21:33,
Olimpiu Moruțan, sursa foto: Twitter

Olimpiu Moruțan a marcat primul său gol pentru Galatasaray. S-a dovedit a fi unul decisiv, aducând victoria echipei sale în fața celor de la Goztepe, scor 2-1.

În etapa cu numărul șapte din prima divizie a Turciei, formația de pe Cim Bom avea nevoie de victorie ca de aer, după două eșecuri consecutive. meciul a început cum nu se poate mai slab. La pauză, oaspeții conduceau cu 1-0.

Însă, după ce au revenit de la cabine, băieții lui Fatih Terim s-au pus pe treabă. Dervisoglu a egalat în primele minute din a doua repriză, profitând de gafa imensă a portarului advers, iar după aceea, au ieșit la rampă componenta românească a grupării din Turcia.

În minutul 56, Moruțan a preluat în partea dreaptă a terenului, a trecut elegant de doi adversari care i-au ieșit în cale și a finalizat la coțul scurt, portarul fiind prins pe contre-pied, neavând timp de reacție. Cicâldău a fost creditat cu pasa decisivă.

După ce a marcat golul de trei puncte, s-a dus spre banca tehnică și l-a îmbrățișat pe Fatih Terim, care i-a acordat încredere deplină. A fost prima reușită pentru Galatasaray a jucătorului sosit în această vară de la FCSB. A jucat șase partide până acum.