VIDEO | Nebunie pe San Siro! Ștefan Radu, martor la un meci interzis cardiacilor

Articol de George Drafta - Publicat joi, 24 decembrie 2020, ora 10:29,
ac milan

AC Milan și Lazio au oferit cel mai spectaculos duel al etapei cu numărul 14 din Serie A.

Gazdele veneau după victoria cu Sassuolo, în care Rafael Leao a înscris cel mai rapid gol din istoria campionatului italian. Cu amenințarea rivalei Inter aflată la doar un pucnt în spate înaintea acestei runde, echipa lui Pioli a turat motoarele la maximum în primele 20 de minute, atunci când s-a desprins la 2-0 pe tabelă.

Rebic și Calhanoglu din penalty au fost marcatorii rossonerilor. Nu a fost însă destul pentru victorie. Lazialii au revenit pe tabelă, iar după o oră de joc scorul era din nou egal, 2-2. Luis Alberto și Immobile au fost cei care au înscris pentru oaspeți care l-au avut pe Ștefan Radu pe teren pe toată durata partidei.

Lovitura decisivă a venit în al doilea minut de prelungire, atunci când Theo Hernandez l-a învins pe Reina și a păstrat-o pe Milan la șefie. A fost ultimul meci pentru ambele echipe din acest an.