VIDEO | Rezultat incredibil în derby-ul FCSB – Dinamo. Șase goluri marcate pe Arena Națională

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 12 septembrie 2021, ora 22:55,
FCSB – DINAMO

FCSB a învins-o pe Dinamo, scor 6-0, duminică seară, în derby-ul etapei a opta din Liga 1. Rezultatul este unul istoric. Derby-ul României a debutat cu un spectacol în tribune.

Cele două echipe au fost mult schimbate după transferurile realizate în ultimele săptămâni.

Derby-ul la început tare, iar în minutul 6, gazdele au cerut penalty după ce Cordea a căzut în careu.

Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 26. Claudiu Keșeru a executat o lovitură liberă, iar mingea s-a dus chiar în vinclul porții lui Eșanu.

Din minutul 37, Dinamo a evoluat în inferioritate numerică. Steliano Filip a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault comis asupra lui Vali Gheorghe.

Octavian Popescu a dus scorul la 2-0, după ce a finalizat o fază creată de Alin Cordea.

FCSB a continuat să înscrie în poarta lui Eșanu.

În minutul 45+3, Paulo Vinicius a dus scorul la 3-0, după ce a înscris cu o lovitură de cap.

Scorul la pauză a fost 4-0. Olaru a fost faultat în careu de Eșanu, arbitrul Istvan Kovacs a arătat „punctul cu var”, iar Cordea a transformat.

FCSB a continuat asaltul la poarta dinamovistă și după pauză.

În minutul 55, Keșeru i-a centrat lui Valentin Gheorghe, iar fostul atacant al Astrei a marcat cu un șut din unghi.

Ghinioanele s-au ținut lanț de Dinamo, iar în minutul 69 Grigore vrut să repsingă o minge trimisă de Miron, dar a deviat în propria poartă, iar scorul s-a făcut 6-0 pentru FCSB.

Au evoluat echipele:

FCSB: A. Vlad – V. Creţu (Haruţ ’65), Vinicius, Miron, Radunovic – Olaru, I. Cristea (Ov. Popescu ’65), Oct. Popescu – Cordea (Stoica ’68), Keşeru, V. Gheorghe. Antrenor: Edward Iordănescu

Dinamo: Eşanu – A. Radu, Giafer, R. Grigore, Amzar – Itu, Răuţă, St. Filip – C. Matei (Ivanovski ’46), Torje, Sorescu. Antrenor: Dario Bonetti

În urma acestei victorii, FCSB a urcat pe locul 5, cu 12 puncte. De partea cealaltă, Dinamo a ajuns la a cincea înfrângere consecutivă. Jucătorii pregătiți de Dario Bonetti ocupă locul 14, cu doar 6 puncte.

dinamofcsb6-0liga 1etapa 8fotbal