VIDEO | Robert Lewandowski s-a dezlănțuit pe Sportify Camp Nou: gol și două pase decisive în 16 minute

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 07 august 2022, ora 22:34,
Robert Lewandowski a deschis scorul după 2 minute și 2 secunde de la începutul meciului amical dintre Barcelona și UNAM Pumas

Atacantul polonez Robert Lewandowski a înscris pentru Barcelona după doar 122 de secunde jucate pe Stadionul Sportify Camp Nou. Ulterior, i-a pasat decisiv de două ori lui Pedri.

Barcelona dă recital cu mexicanii de la Pumas: 4 goluri în 16 minute

Echipa spaniolă Barcelona și-a prezentat lotul pentru viitorul sezon cu ocazia tradiționalului meci amical organizat pe Stadionul Sportify Camp Nou. Adversară i-a fost echipa mexicană UNAM Pumas.

Cel mai ovaționat jucător de către cei 83.021 de spectatori prezențși în tribune a fost atacantul polonez Robert Lewandowski, adus în această vară de la echipa germană Bayern Munchen.

Iar vârful de atac le-a mulțumit fanilor printr-un gol marcat după primele 122 de secunde jucate pe Spotify Camp Nou. Lansat în adâncime de Pedri, Lewandowski l-a driblat pe portarul advers, Julio Gonzalez, după care a trimis mingea în poartă, deși se afla într-un unghi închis.

După un minut și jumătate a fost servant pentru Pedri, care a înscris în poarta goală după ce a trecut de același Gonzalez.

S-a făcut 3-0 în minutul 10, când Raphinha, brazilianul venit în această vară de la Leeds United, i-a pasat în careu lui Dembele, care a șutat puternic pe jos de la 11 metri.

Ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Pedri, tot din pasa lui Lewandowski, de această dată cu călcâiul.

Și Pierre-Emerick Aubameyang și-a trecut numele pe lista marcatorilor, după ce trecuseră patru minute din repriza a doua. Servant a fost Franck Kessie, venit în această vară după ce i-a expirat contractul cu AC Milan.