VIDEO | Roller-coaster de emoții la Sibiu! Bancu, eroul oltenilor. Gazdele au ratat un penalty

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 01 noiembrie 2020, ora 00:40,
craiova bucurie baiaram cicaldau

Universitatea Craiova a câștigat meciul cu Hermannstadt, scor 1-0.

Oltenii și-au revenit după înfrângerea din etapa trecută, scor 0-1 cu Clinceni, și au obținut al optulea succes în 9 etape. Hermannstadt ajunge la două înfrângeri consecutive, după ce etapa trecută au pierdut la scor cu FCSB, 0-5.

”Juveții” s-au impus la limită pe terenul sibienilor, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Bancu, căpitanul alb-albaștrilor, în minutul 33. Dan Nistor a pasat decisiv la reușita fundașului.

În prima repriză, sibienii au avut posibilitatea de a marca golul de 1-1 din lovitură de la 11 metri. Marcel Bîrsan a dictat un penalty contestat vehement de olteni, în minutul 35, după ce Paul Papp l-a faultat în careu pe Fabio Fortes.

Lovitura executată de Mayoral a fost apărată de Pigliacelli.

În urma acestui rezultat, oltenii se distanțează în fruntea clasamentului, cu 24 de puncte, în timp ce sibienii rămân pe locul 11, cu 10 puncte.

În următoarea etapă, Craiova primește vizita Chindiei Târgoviște, iar Hermannstadt se va deplasa la Sfântu Gheorghe pentru meciul cu Sepsi.