VIDEO | Se știu toate meciurile din sferturile Ligii Campionilor la handbal! Deținătoarea trofeului vine la București

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 27 martie 2023, ora 08:23,
Handbal Rapid

Echipa feminină de handbal Rapid s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia slovenă Krim Mercator Ljubljana, cu 30-24 (12-8)

Rapid va juca în sferturile Ligii Campionilor cu Vipers, campioana în exercițiu

Campioana României a întors scorul din tur, când Krim s-a impus cu 29-24. În sferturile de finală, Rapid va întâlni deţinătoarea trofeului, Vipers Kristiansand.

Finalul a fost pe muchie de cuţit. Krim, aflată la al 300-lea meci în Liga Campionilor, a înscris două goluri la rând şi scorul a devenit 29-24 în minutul 59.

Pe atacul Rapidului, Estavana Polman, care a semnat la mijlocul iernii pentru Rapid, a fost lovită în faţă de Liepoja, care a primit cartonaş roşu.

Sorina Grozav a transformat aruncarea de la 7 metri, iar formaţia slovenă a avut ultimul atac. Rapid s-a apărat foarte bine, iar Dmitrieva a ratat o pasă spre Radicevic în ultimele secunde, astfel că Rapid a obţinut calificarea.

Cred că am multe vânătăi pe corp, așa că a fost un joc grozav. Nu, a fost uimitor. Ne-am ținut de planul stabilit și am fost puțin stresați în repriza secundă, dar cred că ne-am luptat bine.

Ne-am păstrat luciditatea. Nu vreau să spun că am fost calme, ci destul de deștepte pentru a obține această victorie acasă”, a declarat după meci Estavana Polman, potrivit site-ului oficial al competiției.

Rapid joacă turul acasă, iar CSM București evoluează pe teren propriu în manșa a doua

În sferturi, CSM Bucureşti va înfrunta echipa daneză Team Esbjerg, care a trecut în play-off de Brest Bretagne Handball cu 28-25 şi 27-24.

În alte sferturi, FTC-Rail Cargo Hungaria o va întâlni pe Metz Handball, iar Odense Handbold va primi replica echipei maghiare Gyori Audi ETO KC.

Odense a eliminat în play-off echipa norvegiană Storhamar Handball Elite, după 30-22 şi 30-30, iar FTC-Rail Cargo Hungaria a trecut de Buducnost Bemax Podgorica, după 28-24 şi 27-22.

Meciurile din sferturi au loc pe 29 aprilie și 6 mai. Rapid și celelalte echipe care au evoluat în play-off joacă turul acasă. Formațiile care s-au calificat direct în sferturi, printre care și CSM București, au avantajul terenului propriu în retur.