VIDEO | Sergio Perez (Red Bull) a câștigat Marele Premiu de F1 din Singapore! Aniversare amară pentru Fernando Alonso

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 02 octombrie 2022, ora 19:09,
Sergio Perez i-a devansat pe cei doi piloți de la Ferrari, Charles Leclerc (cu 7,5 secunde) și Carlos Sainz (15,3)

Pilotul mexican Sergio Perez (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al statului Singapore, obţinând a patra sa victorie în CM de Formula 1.

Victoria lui Sergio Perez va fi anchetată de comisarii de cursă de la Singapore

Cursa s-a desfășurat duminică, în nocturnă, pe circuitul stradal de la Marina Bay. Startul s-a dat mai târziu cu 65 de minute, din cauza ploii torențiale. Ca urmare, s-a alergat 2 ore plus un tur de circuit.

Sergio Perez l-a devansat cu 7,5 secunde pe monegascul Charles Leclerc, plecat din pole position, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat colegul lui de la Ferrari, spaniolul Carlos Sainz, la 15,3 secunde.

Victoria mexicanului urmează să fie confirmată de comisarii cursei din Singapore, care anchetează o posibilă infracţiune comisă de Perez în timp „safety car”-ul se afla pe circuit.

Dacă va fi găsit vinovat, Perez riscă o penalizare de 10 secunde, ceea ce înseamnă că Leclerc va fi declarat învingător.

Fernando Alonso a abandonat în al 350-lea Mare Premiu al carierei

Campionul mondial en titre şi actualul lider al Campionatului Mondial, olandezul Max Verstapen (Red Bull), a încheiat pe poziţia a şaptea cursa din Singapoare. La rândul lui, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a terminat pe 9.

Spaniolul Fernando Alonso (Alpine), campion mondial în 2005 și 2006, a doborât recordul istoric de curse disputate în Formula 1, după ce a luat startul în al 350-lea său Mare Premiu.

Din păcare pentru el, a fost o aniversare tristă, deoarece a abandat în al 21-lea tur, din cauza unei probleme mecanice.

În afara lui Alonso, alți cinci piloți au abandonat: Yuki Tsunoda (Alpha Tauri), Esteban Ocon (Alpine), Zhou Guanyu (Alfa Romeo), Alexander Albon și Nicolas Latifi (ambii Williams), informează site-ul oficial.