VIDEO | Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la Miami! Victorie în 2 seturi cu Caroline Garcia

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 25 martie 2023, ora 08:53,
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (74 WTA) a învins-o pe sportiva franceză Caroline Garcia (4 WTA, cs 5) în Turul 2 la Miami.

Sorana Cîrstea va juca în turul 3 la Miami împotriva Karolinei Muchova

Românca o mai învinsese pe franţuzoaică pe 14 martie, în optimi la Indian Wells, cu 6-4, 4-6, 7-5. Victoria de acum s-a conturat într-o oră şi 17 minute.

Cîrstea a început în forţă şi a condus cu 5-0. Setul secund a fost echilibrat până la 3-3. Sorana a realizat break la 4-3, după care a convertit în punct prima minge de meci. Cele două jucătoare sunt la egalitate acum în meciurile directe, 2-2.

În urma acestei victorii, Sorana va ajunge cel puțin pe locul 62, dar poate urca alte 4 poziții dacă trece în Turul 3 de sportiva cehă Karolina Muchova (55 WTA). Aceasta a trecut cu 6-4, 6-2 de chinezoaica Lin Zhu (40 WTA, cs 32).

Cehoaica a câştigat ambele dueluri directe, cu 6-3, 2-6, 7-6 (7) în Turul 3 la US Open în 2020 şi cu 6-4, 7-6 (4) în optimi la Dubai anul acesta.

Reamintim că jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu (31 WTA) a scos-o din cursă în Turul 2 pe a șaptea favorită, grecoaica Maria Sakkari (10 WTA), de care a dispus cu 5-7, 6-3, 6-4. Următoarea adversară este americanca Sofia Kenin (164 WTA).