VIDEO | Spectacol în Gruia! Campioana s-a chinuit pentru o victorie la limită în fata nou-promovatei lui Mutu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 16 iulie 2021, ora 23:26,

CFR Cluj a învins FC U Craiova cu 3-2 în prima etapă a noului sezon al Ligii 1. Un sfert de oră i-a despărțit pe olteni pentru a pleca neînvinși din Ardeal.

După cum începuse meciul nimeni nu ar fi crezut că oaspeții ar putea să emită pretenții pe terenul vișiniilor.

Deac și Tahiri au reușit să puncteze de două ori în primul sfert de oră, după greșeli mari a defensivei „juveților”.

Și totuși, Craiova a avut puterea să răspundă, reușind o egalare spectaculoasă până în pauză.

Arlauskis a fost învins de execuțiile lui Bauza și Baeten.

Trupa lui Mutu a reușit să mențină echilibrul de pe tabelă până în minutul 75, atunci când Petrila a împins în poartă o minge prelungită de Omrani pentru golul de 3 puncte al clujenilor. Deac & Co debutează cu dreptul în noua ediție de campionat și așteaptă săptămâna viitoare, duelul contra campioanei Gibraltarului, Lincoln Red Imps din al doilea tur preliminar al Ligii Campionilor.  De partea cealaltă, nou-promovata din Craiova se va duela cu Dinamo în a doua etapă a Ligii 1.