VIDEO | Spectacol în Ștefan cel Mare! Dinamo o bate pe Academica Clinceni cu Sorescu din nou decisiv

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 august 2021, ora 23:32,
Sursă foto: gsp.ro

Dinamoviștii au reușit al doilea succes pe teren propriu în acest campionat depășind și a doua echipă ilfoveană din Liga  1 după ce în prima etapă a sezonului o învingeau pe FC Voluntari.

Iar istoria din acea partidă disputată în urmă cu două săptămâni s-a repetat și acum. Oaspeții au fost cei care au deschis scorul prin Cioiu cu o execuție superbă care l-a bătut pe Eșanu. Iar trupa lui Ilie Poenaru a fost aproape să facă 2-0 puțin înainte de pauză, însă goalkeeperul dinamovist a avut o intervenție providențială cu care și-a ținut echipa în meci.

După ce au scăpat cu fața curată gazdele au reușit egalarea la faza imediat următoare. Sorescu a luat pe cont propriu o acțiune și a șutat din nou imparabil pentru portarul ilfovenilor. Golul victoriei „câinilor” a venit din piciorul lui Mihaiu în urma unei pase foarte bune venită de la Ricardo Grigore. În prelungiri, pe contraatac, Sorescu a reușit dubla și Dinamo s-a impus în final cu 3-1.

Această victorie îi duce pe roș-albi pe poziția a patra a clasamentului Ligii 1, cu șase puncte obținute în primele 3 runde ale sezonului. De partea cealaltă, Academica Clinceni este lanterna roșie, fiind singura echipa care nu a reușit să acumuleze vreun punct până acum.