VIDEO | Șumudică, încă o victorie cu emoții! CFR câștigă în finalul partidei cu Academica Clinceni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 24 iulie 2021, ora 23:22,
CFR Cluj
CFR Cluj

Ardelenii s-au impus pe terenul celor de la Academica Clinceni, scor 2-1, în runda a doua din noul sezon al Ligii 1!

Golurile partidei au fost marcate de Claudiu Petrila (min- 61) și Iasmin Latovlevici (min-87) pentru CFR, în timp ce Juan Bautista a punctat în minutul 69 dintr-un penalty, pentru Clinceni. Vezi VIDEO aici cu prima reușită a campioanei României din sezonul trecut.

În urma acestui rezultat, ardelenii acumulează șase puncte în clasamentul Ligii 1 și ocupă locul secund, după două etape. Pentru formația condusă de Marius Șumudică urmează returul din turul secund al Ligii Campionilor, contra celor de la Lincoln Red Imps. „Feroviarii” pleacă cu un avantaj fragil, după victoria cu 2-1 din Gibraltar. În ceea ce privește competiția internă, CFR Cluj va evolua contra celor de la Chindia Târgoviște, pe teren propriu, pe 31 iulie, de la ora 21:30, în runda a treia.

De partea cealaltă, Academica Clinceni se află la a doua înfrângere consecutivă în noul sezon al Ligii 1. Ilfovenii au pierdut în prima rundă, scor 0-2, pe terenul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe. Pentru elevii lui Ilie Poenaru urmează confruntarea din Ștefan cel Mare, contra celor de la Dinamo, programată pe 2 august, de la 21:30.

Echipele de start din partida Academica Clinceni – CFR Cluj

Clinceni: A. Păun – Fl. Achim, Bilali, Patriche Nechita – Cascini, Moulin – Cioiu, Vanzo, Kazlauskas – Vellios
Rezerve: E. Dobre – Pashov, Chandarov, Gavra, Jutric, Ventura, De Amorim, V. Dumitrache, Longher
Antrenor: Ilie Poenaru

CFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, Cestor, Bouhenna, Latovlevici – Tahiri, J. Rodriguez, C. Deac – Petrila, Debeljuh, A. Păun
Rezerve: Arlauskis – D. Ciobotariu, Hoban, Fofana, Sigurjonsson, Chipciu, Costache, Gîdea, Alibec
Antrenor: Marius Șumudică