VIDEO | Surpriză la Roland Garros! Al 8-lea favorit, eliminat după un meci de 5 ore și jumătate, cu 3 tie-break-uri

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 01 iunie 2023, ora 22:46,
Jannick Sinner

Jucătorul italian de tenis Jannick Sinner (9 ATP, cs 8) a fost învins în turul 2 la Roland Garros.

Daniel Altmaier l-a eliminat pe Jannick Sinner la Roland Garros după ce a salvat 2 mingi de meci

După ce nu a avut milă în runda de debut de favoritul gazdelor, francezul Alexandre Muller (100 ATP), Sinner a fost nevoit să se recunoască învins în al doilea meci.

Adversar i-a fost germanul Daniel Altmaier, aflat pe locul 72 mondial. A fost un meci de 5 ore și 26 de minute, în care s-au jucat 3 tie-break-ul. Altmaier s-a impus cu 6-7 (0), 7-6 (7), 1-6, 7-6 (4), 7-5 și va juca împotriva bulgarului Grigor Dimitrov (33 ATP, cs 28).

Sinner putea să încheie partida în setul 4. La 5-4, el a avut de două ori avantaj, pe propriul serviciu, dar a ratat ambele mingi de meci.

În decisiv, Sinner a avut 3-2, dar Altmaier a preluat conducerea cu 5-3. Germanul a avut 40-0 pe propriul serviciu la 6-5, dar a convertit în punct abia a ci8ncea minge de meci, după ce a salvat trei de break.

Alți favoriți eliminați, azi, în turul 2 sunt australianul Alex de Minaur (19 ATP, cs 18), învins cu 3-6, 6-7 (2), 3-6 de argentinianul Tomas Martin Etcheverry (46 ATP), și americanul Tommy Paul (17 ATP, cs 26), care a cedat cu 6-3, 1-6, 4-6, 5-7 în fața chilianului Nicolas Jarry (54 ATP).