VIDEO | Triumf pentru Inter cu ajutorul lui Ionuț Radu! Campioana Italiei a cucerit Lugano Region Cup

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 iulie 2021, ora 10:48,
Sursă foto:  Profimedia
Sursă foto: Profimedia

Portarul român a apărat două lovituri de la 11 m în jocul amical împotriva elvețienilor, decis la penaltyurile de departajare.

Golakeeperul a fost rezervă și a fost introdus în teren de noul antrenor al nerazurrilor, Simone Inzaghi, în minutul 61 al confruntării, când scorul era deja 2-2. Gazdele au condus cu 2-0, dar Inter a punctat prin D`Ambrosio și Satriano, iar învingătoarea s-a decis la loteria penaltyurilor. Acolo, Ionuț Radu a parat execuțiile lui Guidotti şi Covilo și campioana Italiei s-a impus cu 4-3 în final. A fost primul meci de pregătire al milanezilor în această vară. Simone Inzaghi nu s-a putut baza pe jucătorii care au cucerit trofeul Euro 2020, aflați într-o binemeritată vacanță. Ionuț Radu a fost folosit doar 134 de minute în sezonul trecut din Serie A, primul de la revenirea sa la Inter.