VIDEO | U Craiova 1948, victorie la Rapid. Oltenii au dat lovitura la ultima fază. Incidente după fluierul de final

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 09 mai 2022, ora 22:40,
FC U Craiova

FC U Craiova a învins-o, în deplasare, pe Rapid, cu 3-2, într-un meci disputat luni seară, în cadrul etapei a opta a play-out-ului Ligii 1.

Gruparea olteană le-a administrat rapidiștilor prima înfrângere cu Adrian Mutu, pe banca tehnică.

Gazdele au deschis scorul în minutul 8. După o centrare din corner, Vojtus a deviat, mingea l-a lovit pe Baeten și a sărit la Diallo, iar acesta a trimis în propria poartă cu călcâiul.

Oaspeții au egalat cu un minut înainte de pauză. Compagno a fructificat o pasă a lui Bauza. Oltenii au început tare repriza secundă, iar în minutul 46 Bauza a căzut în careul advers, în urma unui duel cu portarul Moldovan. Arbitrul a acordat penalty, iar Compagno a transformat lovitura de pedeapsă, cu o scăriță.

Rapid a egalat din penalty, în minutul 90+2. Vojtus a căzut într-un duel cu Diallo, iar Albu a transformat lovitura de pedeapsă. La ultima fază a meciului, Baeten a înscris golul victoriei pentru FC U Craiova 1948.

După fluierul final al arbitrului central Marcel Bîrsan, Săpunaru i-a băgat mâna în gât lui Lorenzo Paramatti. Atât Săpunaru, cât și Paramatti au primit cartonașul roșu.

În urma acestui rezultat, FC U Craiova 1948 a urcat pe locul 10, cu 34 de puncte. Rapid ocupă locul 7, primul din play-out, cu 39 de puncte, la egalitate cu Sepsi.

Au evoluat echipele:

Rapid: Moldovan – Stahl (Ioniţă ’58), Dandea (Moise ’48), Grigore, Morais – Albu, Săpunaru, Kait – Vojtus, Pănoiu (Marzouk ’75), Ilie; Antrenor: Adrian Mutu

FCU Craiova: Popa – Paramatti, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Negru (Achim ’34), Baeten, Van Durmen (Asamoah ’75), Sidibe (Marquet ’34) – Bauza, Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli