VIDEO | Un penalty a făcut diferența! CS Mioveni a pierdut la limită la Mediaș, la debutul în Liga 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 17 iulie 2021, ora 20:22,
Medieșenii, bucurându-se pentru golul victoriei cu CS Mioveni

Gaz Metan s-a impus cu 1-0 grație unei reușite din lovitură de la 11m, semnată de Chamed în minutul 14.

Momentul a venit în urma unui henț în propriul careu a lui Alexandru Iacob sancționat de centralul George Găman. Gazdele puteau să își mărească imediat avantajul, însă Morar a ratat execuția după o nouă eroare a căpitanului galben-verzilor. Pe final de repriză Toma a fost aproape de egalare, dar Ioan Filip a blocat șutul adversarului său mai tânăr.

Pelici l-a aruncat în partea secundă  în teren și pe veteranul Andrei Cristea, dar atacantul ajuns în această vară la Mioveni nu a putut să își ajute coechipierii să obțină măcar o remiză deși gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 77, după eliminarea lui Yuri. Gaz Metan câștigă cu 1-0 și va juca etapa viitoare la Constanța, împotriva Farului. La rândul lor, învinșii vor primi vizita Rapidului.