VIDEO | Viitorul câștigă la Botoșani și urcă pe podiumul Ligii 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 27 octombrie 2018, ora 20:16,
viitorul
viitorul

FC Viitorul a câștigat meciul din deplasare cu FC Botoșani, scor 2-1, în etapa a 13-a din Liga 1. Echipa lui Gică Hagi a urcat pe locul trei în clasament.

Prima repriză a fost una anostă, fără ocazii clare de gol. În minutul 37, Răzvan Oaidă s-a accidentat grav şi a fost transportat cu ambulanţa la spital.

Constănțenii au deschis scorul în minutul 67, prin Mihai Voduț

Căpitanul Viitorului, Ianis Hagi, a înscris din penalty în minutul 86. Burcă l-a faultat în careu pe Voduţ.

Gazdele au marcat în minutul 90+4. Atacantul sârb Nikola Trujic a reușit primul gol în Liga 1.

FC Botoşani: Pap – Patache (Trujic ’80), Miron, Burcă, Dumitraş – Oaidă (Florescu ’41), Rodriguez – Golofca (Ongenda ’67), Enriko Papa, Fabbrini – M. Roman. Antrenor: Costel Enache

FC Viitorul: Cojocaru – Boboc (Luchin ’76), Ţîru, Mladen, De Nooijer – Artean, Băluţă, Vînă – Hagi, Drăguş (Achim ’81), Houri (Voduţ ’63). Antrenor: Gheorghe Hagi.

În urma acestui rezultat, FC Viitorul a depășit FCSB în clasament și ocupă locul 3, cu 22 de puncte. FC Botoșani ocupă poziția a opta, cu 15 puncte.

Astăzi, de la ora 21:00, este programat meciul FCSB – FC Voluntari, pe Arena Națională.