Viitorul a învins o campioană din Europa, cu rezervele

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat joi, 15 noiembrie 2018, ora 18:04,
viitorul-ludogoret

FC Viitorul a câștigat meciul amical cu Ludogoreț Razgrad, campioana ultimelor șapte sezoane din Bulgaria, cu scorul de 2-0. Gică Hagi nu a avut la dispoziție mai mulți jucători importanți, convocați la echipele naționale de seniori și tineret.

La Razgrad, constănțenii au deschis scorul în minutul 30. Mladen a reluat cu capul de la 10 metri, mingea a fost respinsă cu greutate de portarul advers, în lateral, iar Voduț l-a învins pe Broun cu un șut din unghi.

La ultima fază a primei reprize, gazdele au irosit o lovitură de la 11 metri prin Swierczok, care a șutat pe lângă poartă.

Viitorul a stabilit scorul final în minutul 79: Achim a centrat perfect, iar Artean a reluat imparabil cu capul de la aproximativ 10 metri.

Ludogoreț (antrenor Antoni Zdravkov): Broun (62′ Naumov) – Gusmao (62′ Iliev), Terziev, Forster, Panov – Dyakov, Affini (75′ Dost), Mahlangu – Klimentov (45′ Milkov), Swierczok, Brandao.

Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi – Lima (80′ Băjan), Luchin (80′ Dima), Mladen, Neciu (55′ De Nooijer) – Houri (72′ Pitu), Artean (80′ Călin), Iacob (55′ Achim) – Vînă (80′ Filip), Voduț (46′ L. Munteanu, 70′ Casap), Mățan (65′ Stoica).

Ianis Hagi și Tudor Băluță au fost convocați la naționala de seniori pentru partidele cu Lituania și Muntenegru. Denis Drăguș, Virgil Ghiță, Andrei Ciobanu și Radu Boboc au fost selectați de Mirel Rădoi pentru partida amicală a reprezentativa U21 cu Belgia U21, iar Bogdan Țîru este accidentat.

Pentru bulgari nu au jucat golgheterul echipei, Claudiu Keșeru, și fundașul Cosmin Moți. În schimb, a evoluat fostul jucător al lui Dinamo May Mahlangu.