Vlad Chiricheș, complimentat de presa din Italia: „Maestrul apărării. O demonstrație excelentă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 ianuarie 2022, ora 19:49,
Chiriches/Sursa foto- Profimedia Images

Vlad Chiricheș a fost titular în meciul câștigat de Sassuolo cu Empoli, scor 5-1. Acesta a rămas pe teren până în minutul 77, când a fost în locuit de Ayhan, la scorul de 4-1.

Sassuolo a făcut scor în etapa a 21-a din campionatul Italiei. Echipa de ”Mapei Stadium” condus cu 2-1 la pauză, după golurile lui Berardi (13′) și Raspadori (24′). Empoli a redus din diferență prin Henderson (16′).

În actul secund al partidei, formația pregătită de Alessio Dionisi a punctat de alte trei ori în ultima jumătate de oră, prin Scamacca (67′, 90+2) și Raspadori (71′).

Fundașul român a impresionat prin prestația sa. Presa din peninsulă nu a trecut cu vederea peste evoluția solidă a acestuia, remarcând faptul că a fost un adevărat stâlp apărării pentru echipa sa și i-a acordat nota 6,5.

„Maestrul apărării, toate mingile sunt ale lui. O demonstrație excelentă”, a scris Eurosport Italia despre Vlad Chiricheș,

Un alt cotidian, Tuttomercatoweb, a avut cuvinte de laudă pentru căpitanul naționalei României: „Reușește să îi marcheze foarte bine pe atacanții lui Empoli și nu comite nicio greșeală”.

Astfel, Vlad Chiricheș a bifat meciul cu numărul 17 în acest sezon de Serie A. În 15 dintre acestea a fost titular.