VIDEO | Act de violenţă fără precedent! Mașina arbitrilor a fost incendiată de suporterii furioși

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 22 septembrie 2021, ora 16:01,
ARBITRU
ARBITRU

Să fii arbitru nu este deloc simplu. Pe lângă responsabilitatea din teren, trebuie să fii atent și în timpul liber.

Suporterii furioşi ai echipei de fotbal Velez Mostar din Bosnia-Herţegovina au creat o ambuscadă, blocând maşina unui arbitru într-un tunel şi apoi i-au dat foc, informează AFP, citată de news.ro.

Meciul de fotbal dintre Velez Mostar și Borac Banja a fost disputat marţi seară, cu Luka, fosta adversară a formaţiei CFR Cluj în Liga Campionilor, din etapa a 10-a a campionatului.

Fanii echipei Velez Mostar au invadat terenul în minutul 82, după golul de 2-0 al celor de la Borac, fiind nemulţumiţi de mai multe decizii ale arbitrului, între care neacordarea unui penalty pentru gazde, în minutul 28. Suporterii furioşi au vrut să se răzbune şi pe jucătorii oaspeţi. Aceşti au scăpat nevătămaţi cu ajutorul fotbaliştilor de la Velez, care au creat un scut uman pentru a-şi apăra adversarii.

După ce au avariat maşina, au aruncat asupra ei o torţă aprinsă. O persoană rănită a fost internată în spital„, a declarat pentru AFP un reprezentant al poliţiei.

Suspecţii erau căutaţi încă, miercuri dimineaţă. Maşina a ars complet, conform fotografiilor publicate de presa locală.