Ambele finaliste ale campionatului național se decid după meciul decisiv! Arcada și Rapid vor juca pe teren propriu

Articol de Gabriel Ion - Publicat miercuri, 10 aprilie 2024, ora 21:29,
Corona Brașov – Rapid 1-3

Echipa masculină de volei Arcada a fost învinsă în deplasare, de Dinamo, cu 2-3 (-24, 12, -18, 16, -11) în al doilea meci al semifinalele campionatului.

Arcada și Rapid vor juca meciurile decisive pentru calificarea în finală pe teren propriu

Deținătoarea titlului a condus cu 24-21 în prima parte a confruntării, ratând nu mai puțin de 3 mingi de set. Meciul decisiv va avea loc la Galaţi. În primul meci, Arcada a câștigat pe teren propriu cu 3-1 (-20, 21, 19, 17).

În cealaltă semifinală, Rapid a egalat situația la general. După ce nou promovata Corona a câștigat sâmbătă în Giulești cu 3-2 (23, -19, -20, 22, 9), revenind de la 1-2 la seturi, azi a fost rândul echipei alb-vișinii să se impună.

Primele două seturi au fost echilibrate. Rapid și l-a adjudecat pe primul cu 25-20, iar gazdele pe al doilea cu 25-18. A urmat un parțial în care olaspeții au făcut legea și au cedat doar 12 puncte.

Cu un moral bun, rapidiștii au controlat și setul al patrulea, pe care și l-au trecut în cont cu 25-20. Meciul decisiv, care va stabili finalista, se joacă sâmbătă în sala Rapid.

În ceea ce privește meciurile din grupa 5-8, Steaua a câștigat și al doilea meci cu CSM Constanța, în deplasare, cu 3-1 (19, -19, 24, 20).

În schimb, duelul dintre SCM U Craiova și SCM Zalău va avea nevoie de decisiv, după ce în primele două s-a impus de fiecare dată echipa vizitatoare.

SCM Zalău a câștigat sâmbătă cu 3-1 (22, 21, -19, 21), iar SCM U Craiova s-a revanșat cu 3-2 (-18, 20, 24, -18, 11). Steaua își află sâmbătă adversara din meciul pentru locurile 5-6.