Anglia a învins Italia în preliminariile CE 2024! Prima victorie în peninsulă după 62 de ani

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 24 martie 2023, ora 00:07,
Harry Kane și Declan Rice

Naționala de fotbal a Angliei a debutat cu dreptul în preliminariile CE 2024, învingând Italia, în deplasare cu 2-1.

Anglia a jucat în inferioritate în ultimele 10 minute ale meciului cu Italia

A fost prima victorie a Angliei în deplasare după 62 de ani, dar prima în peninsulă într-un meci oficial. Practic, englezii s-au impus pe terenul Italiei de două ori, cu 4-0 pe 16 mai 1948 și cu 3-2 pe 24 mai 1961, dar de fiecare dată au fost meciuri amicale.

În meciuri oficiale, Italia s-a impus de 3 ori, iar o partidă s-a terminat la egalitate. Meciul din 15 iunie 1980, care a contat pentru Grupa B a Campionatului European (1-0, gol marcat de Marco Tardelli în minutul 78) a fost arbitrat de românul Nicolae Rainea.

În ceea ce privește meciul din preliminariile CE 2024, Anglia s-a impus prin golurile înscrise de Rice (13) și Kane (33-p), respectiv, Retegui (56). Oaspeții au jucat în inferioritate din minutul 80, după eliminarea lui Shaw pentru cumul de cartonașe galbene.

Rezultatele complete înregistrate joi:

GRUPA C:

Macedonia de Nord – Malta 2-1 (Elmas 66, Churlinov 72 / Yannick 86; Milevski, de la gazde, a fost eliminat în minutul 90+3)

Italia – Anglia 1-2