Aventura Simonei Halep la Doha s-a încheiat după mai puțin de 100 de minute! Înfrângere clară în primul tur

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 21 februarie 2022, ora 17:40,
Sursă foto: Profimedia

Românca a fost depășită clar de franțuzoaica Carolina Garcia, după ce în urmă cu 3 zile era învinsă în semifinalele de la Dubai de către letona Jelena Ostapenko.

Meciul dintre cele două a început cu 45 de minute întârziere față de ora programată. În primul set s-a mers cap la cap, fiecare dintre cele două sportive reușind să își valorifice serviciul până la scorul de 5-4 în favoarea lui Garcia, numărul 76 WTA. Acesta a fost momentul în care reprezentanta Franței a reușit breakul și a câștigat astfel primul act. Iar startul setului doi a început în aceeași notă. Garcia s-a desprins la 3-0 după încă un break, iar diferența s-a păstrat până la final, fără ca Simona să poată pune în pericol victoria adversarei sale în turul inaugural al turneului de la Doha.

O oră și 34 de minute a durat confruntarea încheiată cu scorul de 6-4, 6-3 în favoarea franțuzoaicei de 28 de ani. A fost doar a doua victorie pentru Garcia în duelurile directe cu Halep care s-a impus în trecut de 7 ori în fața învingătoarei de astăzi. Dacă ar fi ajuns în turul secund, Halep s-ar fi duelat cu americanca Cori Gauff, care a dispus de compatrioata sa, Shelby Rogers. În urma participării la Doha, Halep va fi recompensată cu 10.820 de dolari și va obține un punct WTA. Constănțeanca a câștigat în trecut competiția din Qatar în 2014 și 2019. Pentru sportiva de 30 de ani, urmează acum turneele americane de la Indian Wells și Miami, programate luna viitoare.