Brazilia învinge greu Elveția în Grupa G de la CM! Cvintupla campioană mondială este calificată în optimi

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 28 noiembrie 2022, ora 20:12,
Brazilia
Brazilia

Naționala de fotbal a Braziliei a câștigat al doilea meci din Grupa G a Campionatului Mondial din Maroc, 1-0 cu Elveția.

Brazilia este calificată în optimile CM din Qatar după 1-0 cu Elveția

În urma acestui rezultat, naționala pregătită de Tite, singura din lume care a adunat cinci titluri mondiale, a devenit a doua echipă care s-a calificat în optimi, după deținătoarea trofeului, Franța.

Fără Neymar, accidentat, Brazilia a controlat autoritar meciul cu Elveția, dar nu a fost capabilă să desfacă apărarea adversă. A făcut-o prima dată abia în minutul 64, dar golul lui Vinicius junior a fost anulat pentru ofsaid.

Dar, cu 7 minute înainte de final, Casemiro a prins un șut cu exteriorul la colțul lung și a declanșat samba în tribune.

După acest rezultat, Brazilia are 6p și nu mai poate fi depășită de Camerun și Serbia, care au câte 1p. pe lpocul 2 este Elveția, cu 3p. În ultima etapă, programată pe 2 decembrie, de la ora 21:00, au loc meciurile Camerun – Brazilia și Serbia – Elveția.

Brazilia – Elveția 1-0 (0-0); Grupa G

Stadium 974 (Doha). Spectatori: 43.649

Marcator: Casemiro (83)

Brazilia: Alisson – Militao, Marquinhos, Silva, Sandro (86 – Telles) – Fred (58 – Guimaraes), Casemiro, Paqueta (46 – Rodrygo) – Raphinha (73 – Antony), Richarlison (73 – Gabriel Jesus), Vinicius Junior. Selecționer: Tite

Elveția: Sommer – Widmer (86 – Frei), Akanji, Elvedi, Rodriguez – Freuler, Xhaka – Rieder (59 – Steffen), Sow (76 – Aebischer), Vargas (59 – Fernandes) – Embolo (76 – Seferovic). Selecționer: Murat Yakin

Au arbitrat: Ivan Arcides Barton Cisneros – David Jonathan Morán Santos (ambii din Salvador), Zachari Zeegelaar (Surinam); rezervă: Said Martinez (Honduras)

Cartonașe galbene: Fred (52) / Rieder (51).