Claudiu Niculescu depășește Dinamo în clasament cu Şelimbăr! Golul victoriei a fost marcat în minutul 90+5

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 28 noiembrie 2022, ora 23:36,
Claudiu Niculescu

Fostul atacant dinamovist Claudiu Niculescu a obţinut prima sa victorie ca antrenor al echipei CSC 1599 Şelimbăr.

Ecjipa lui Claudiu Niculescu a învins Csikszereda cu un gol marcat în minutul 90+5

Gruparea sibiană, care venea după șapte meciuri fără victorie, s-a impus cu 2-1 pe terenul lui AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, în ultimul meci din etapa a 15-a a Ligii a II-a de fotbal.

Golurile oaspeților au fost marcate de Octavian Ursu, introdus la pauză în locul lui Mircea Manole, în minutele 53 și 90+5. Reușita harghitenilor a aparținut lui Lorant Kovacs, care a punctat din penalty, în minutul 59.

În urma acestui rezultat, CSC Șelimbăr a urcat pe locul 10 în clasament, cu 21p, devansând Dinamo datorită golaverajului mai bun. În penultima etapă a sezonului regulat, a 18-a, echipa antrenată de Claudiu Niculescu primește replica „câinilor”.

Rezultate complete din Etapa a 15-a: Gloria Buzău – Concordia Chiajna 0-1, Minaur Baia Mare – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1-2, Metaloglobus – Progresul Spartac 3-0, CSM Slatina – Poli Timişoara 0-0, CSC Dumbrăviţa – Unirea Constanţa 2-0, Unirea Slobozia – Unirea Dej 1-1, Poli Iaşi – Dinamo 1-0, Ripensia Timişoara – Oţelul Galaţi 0-1, CSA Steaua – FC Braşov 0-1 și Csikszereda Miercurea Ciuc – CSC Şelimbăr 1-2.